چای شما

تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۶ در ۹:۰۱ ب.ظ , کد خبر:   62758
پرداخت مطالبات چایکاران شمال کشور از ۱۳۰میلیارد تومان گذشت

رییس سازمان چای کشور گفت: تاکنون بیش از ۱۳۰میلیارد تومان از مطالبات چایکاران شمال کشور به حساب آنان واریز شده است.

 

 

 

به گزارش رانکوه نیوز ، محمدولی روزبهان اظهار داشت: روز گذشته مبلغ ۵۱۸ میلیون تومان به حساب چایکاران واریز شد که با این واریز مجموع مطالبات پرداخت شده چایکاران به ۱۳۰میلیارد و ۲۲۲ میلیون تومان رسیده است .

وی خاطرنشان کرد: ۱۰۸ هزار تن برگ سبز چای به ارزش حدود ۲۰۳ میلیارد تومان امسال از چایکاران خریداری شد که معادل ۶۵درصد ارزش تقریبی چای می باشد.

وی با اشاره به این که پایان فصل برداشت برگ سبز چای تا آخر مهر است افزود: امسال برداشت برگ سبز چای پنج روز تمدید شد که از پنجم آبان ماه کار خرید برگ سبز چای در مناطق چای خیز خاتمه یافته و کارخانه های چایسازی نیز تعطیل شده اند .

وی تصریح کرد: دولت از سال ۹۳ با افزایش منطقی قیمت تضمینی خرید برگ سبز چای و استمرار خرید تضمینی برگ سبز چای و پرداخت وام های بهزراعی بدون سود و با بازپرداخت پنج ساله از چایکاران حمایت کرده است.

رییس سازمان چای کشور با اشاره به روند افزایش تولید برگ سبز چای در کشور خاطرنشان کرد: تولید چای کشور با افزایش چشمگیری از ۱۴ هزار و ۶۰۰ تن چای خشک در سال ۹۳ به ۳۱ هزار تن در سال ۹۵ رسید و امسال نیز به رغم خشکی شدید در تابستان ۲۴ هزار تن چای خشک تولید شد.

چای محصولی راهبردی در کشور محسوب می شود و با خرید تضمینی برگ سبز از این صنعت حمایت می شود و هرساله دولت با پرداخت وام های کم بهره در قالب بهزراعی از محل منابع بانکی و صندوق توسعه کشاورزی چای در پایان فصل برداشت به باغ های چای پرداخت می کند.
یکصد هزارخانوار در استان های گیلان و مازندران به کشت چای اشتغال دارند و معیشت و درآمدشان از راه چای بدست می آید.

سال گذشته (۹۵) ، ۱۳۹هزار تن برگ سبز چای به ارزش ۲۳۴میلیارد تومان برداشت شد که از این مقدار ۳۱هزار تن چای خشک تولید بعمل آمد . امسال به دلیل بارندگی کم و خشکسالی این میزان کاهش دارد.

از ۱۸۰کارخانه چایسازی حدود ۵۰کارخانه سالیانه برای خرید تضمینی برگ سبز با سازمان چای قرارداد منعقد می کنند.

آمارهای مختلفی از مساحت باغ های موجود در شمال اعلام می شود که از ۳۴هزار هکتار تا ۲۱هزار هکتار در سال جاری بیان شده است .

منبع: ایرنا

پایان پیام/

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید