چای شما
اختصاصی رانکوه نیوز
تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۳۹۶ در ۸:۵۳ ب.ظ , کد خبر:   64175

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
نوزدهمین نشست کانون ادبی « ادبستان» لنگرود برگزار شد /تصاویر

عصر امروز نوزدهمین نشست کانون ادبی « ادبستان» وابسته به کتابخانه عمومی شمس گیلانی  با حضور شاعران، نویسندگان و جمعی از علاقه مندان به ادب و هنر در سالن اجتماعات این کتابخانه برگزار گردید.

 

به گزارش خبرنگار رانکوه نیوز؛ در آغاز عباس رسولی املشی مسئول و مجری کانون ادبی با خوانش شعری سپید از محمد شمس لنگرودی شاعر برجسته و نام آشنای معاصر و خوشامدگویی به حضار، از آقای فرامرز محمدی پور شاعر و روزنامه نگار گیلانی دعوت کرد تا مبحث ادبی خود را با عنوان « درنگی بر شناسنامه شعر شمس لنگرودی » ارائه نماید.

وی در آغاز به بیان شرح حال و آثار این شاعر بلند آوازه کشور پرداخت و آنگاه تحلیلی از شعر « چمخاله » شمس را ارائه نمود

محمدی پور سال ۱۳۵۵ را آغاز کارنامه شعر شمس لنگرودی دانست و با اشاره به جریان های شعر امروز، وی را شاعر فرامدرن متعادل نامید.

وی مهم ترین ویژگی ها و شاخصه های شعر شمس لنگرودی را در عدم پیچیدگی، سادگی بیان و روانی آن، توجّه به ادبیّات گذشته و بهره گیری از آن ، نگاه تغزلی به همراه موسیقی در همنشینی واژگان ، نگاه روشنفکری به مسائل مهم ایران و جهان ، بهره گیری از عناصر طنز و احساس و عاطفه ، نگاه واقع گرایانه به جهان به ویژه در کتاب پنجاه و سه ترانه عاشقانه و … دانست.

وی در خاتمه افزود: شمس لنگرودی در شعر دارای سبک شخصی است و اشعار او بدون ذکر نامش ، امضای او را دربردارد.

در ادامه برنامه ها؛  دو غزل از سروده های سرکار خانم فروغ سلیمانی شاعر لنگرودی بین حضار توزیع شد و پس ازخوانش آن توسط شاعر، از سوی اعضای کانون در قلمروهای زبانی، ادبی و فکری مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

در بخش « با اهالی ادبستان» آقای اسماعیل نجمی شاعر لنگرودی و صاحب آثار « جرس فریاد می دارد » و « تا شقایق هست… »، شرح حال و فعالیت های ادبی خود را برای حاضران برشمرد و با خوانش شعری نیمایی، سخنانش را به پایان رساند.

آنگاه داود خانی خلیفه محله از لنگرود، علی فرخی مهر از رانکوه، مینو شکوهمند از لنگرود، احمد نجفی از لنگرود، بیژن ورنوس ( اندوه) از بندرانزلی، جعفر صالحی از رودسر، بهروزعلی آقانژاد، علی قبادی از لنگرود، رضا طاهرنیا دریاسری از لنگرود، علیرضا یوسفی گسکری از رودسر، سیدحبیب اسماعیلی از لاهیجان، فرشته محمودی از رودسر، مهناز محمودی از رودسر، افشین معشوری از لنگرود، سیدجلیل اشرفی از املش و معصومه زارع از لنگرود تازه ترین آثار خود را قرائت کردند.

جلسه نوزدهم کانون ادبی« ادبستان» لنگرود در ساعت ۳۰ : ۶ بعدازظهر با صلوات حاضران پایان یافت و قرار بر این شد که جلسه بیستم کانون در روز یکشنبه ۱۷ دی ماه در همین مکان برگزار گردد.

 

عکس و خبر :  عباس رسولی املشی ؛ مسئول و مجری کانون ادبی « ادبستان » لنگرود

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید