چای شما
اختصاصی رانکوه نیوز
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۴ در ۷:۲۶ ب.ظ , کد خبر:   27402

صبح رانکوه گزارش می دهد

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
ناحیه صنعتی آسیابسران رانکوه املش / چالش ها(تهدیها)/ قسمت دوم

اخصاصی صبح رانکوه– امیر شعبانی مقدم: مقاله ای زیر در خصوص مختصات ناحیه صنعتی رانکوه برای همه عزیزانی که قصد سرمایه گذاری و حضور در این ناحیه رو دارند تهیه شده است،تحلیلهای ارایه شده و نگاشته های این مقاله بر پایه دانش شخصی و برداشت های بنده تهیه شده است و نمی تواند به عنوان یک مرجع علمی مبنای تصمیم گیری سرمایه گذاران قرار گیرد بله تنها راهنمایی های برای تحقیق و بررسی بیشتر را خدمت آنان ارایه می نماید

 

 

۱- فاصله زیاد از پایتخت و شهر تهران به عنوان بزرگترین بازار مصرف محصولات و نیز فاصله زیاد نسبت به مراکز استانهای مرکزی ،جنوب ،جنوب شرقی،جنوب غربی، غرب و شرق کشور. هزینه های تامین و ارسال مواد اولیه و محصول از/به نواحی ذکر شده با صرف هزینه بالا ممکن خواهد بود.

۲- فاصله ۲۴ کیلومتری این ناحیه از راه اصلی توریستی (جاده کناره) . شهر املش مانند شهرهای لنگرود،رودسر در مسیر اصلی جاده قرار نگرفته و نسبت به مسیر اصلی پرت می باشد،این مهم باعث ایجاد هزینه های ایاب و ذهاب برای جذب نیروهای متخصص از شهر لنگرود و رودسر خواهد شد.

۳- کمتر صنعتی بودن املش نسبت به سایر شهرهای استان گیلان. در صورتی که نیاز به تعمیرات خاص برای ماشین آلات تجهیزات و نیروهای متخصص می بایست از شهر رشت و یا شهرهای نزدیک به این منطقه آورده شوند که این مهم می تواند برای صنایع با تکنولوژی بالا به عنوان چالش جدی در نظر گرفته شود.

۴- آب و هوای نامساعد برای فعالیت های صنعتی. نیمه دوم سال(پاییز و زمستان)به شدت بارانی و سرد، بهاری پر باران و تابستانهای به شدت گرم و مرطوب از بزرگترین چالشهای این ناحیه برای صنایعی است که رطوبت بر ماشین الات آنها تاثیر میگذارد، کسب و کارهایی که برای انبارش مواد اولیه و محصول نیاز به فضای باز دارند این مهم به شدت گران تمام شده چرا که می بایست نسبت به مسقف کردن محوطه اقدام نمایند. احتمال ریزش باران های سیل آسا، وقوع سیل و برف های سنگین نیز در این منطقه بسیار بالاست.

۵- قرار گیری روی خط زلزله و سابقه زلزله نیز یکی دیگر از چالش های این منطقه است.

۶- با توجه به صنعت غالب منطقه (کشاورزی و دامداری) و وجود زمین های وراثتی در این منطقه،اغلب افراد در فصول کاشت و برداشت (برنج و چای چینی ،چیدن فندق و …) می بایست نسبت به انجام این مهم اقدام نمایند،و این چالشی بزرگ برای صنایع است که اپراتور و کارگران در آن نقش عمده دارند،(برای صنایعی همانند صنعت پوشاک نبود یک کارگر در روز می تواند منجر به ضرر بالا شود)، از این رو عقد قراردادها با کارگران می بایست با شروط خاصی در این خصوص همراه باشد.

۷- دو شغله بودن کارگران و وجود درآمد دوم و عدم وابستگی کامل به درآمد شرکت و تعهد لازم به کار آن. کار در زمین زراعی،باغات چای و مرکبات و دامداری و احتمال عدم تمرکز و حضور کارگران در کارخانه در فصول کاشت و درو،چای چینی و فندق چینی، و نیز درگیری مدام فکری کارکنان به شغل دوم یکی از بزرگترین تهدیدات و معضلات کارخانه جات این منطقه است.

۸- وجود مسیر خانه های مسکونی و زمین فوتبال از داخل ناحیه صنعتی، عدم محصور بودن این ناحیه و ورود افراد غیر مقیم به آن ، که باعث معضلات متعدد می شود.

۹- عدم وجود سند تفکیکی در مرحله واگذاری زمین . یعنی شما سرمایه خود را به زمینی داده اید که جز یک دفترچه قرار داد با شرکت شهرک ها (که فاقد هرگونه ارزش قانونی برای بانک ها و موسسه اعتباری است) چیز دیگری در دست ندارید، شما برای وام گرفتن تا قبل از بهره برداری(یعنی اتمام فاز ساخت و ساز،خرید ماشین آلات و شروع تولید) یعنی اتمام کار هیچ حسابی نمی توانید بر روی سند زمین انجام دهید.

در صورتیکه که شما اگر یک زمین ۵۰ میلیونی خارج از این ناحیه داشته باشید که دارای سند مالکیت باشد می توانید با در رهن گذاشتن آن سند حداقل مبلغ ۴۰ میلیون از بانک وام بگیرید.

۱۰- هزینه بالای انشعاب برق . برای برخورداری از موهبت برق (سه فاز ۲۵ آمپر) می بایست حداقل مبلغ ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان در ابتدای امر پرداخت کنید که این هزینه برای ایجاد کارهای کارآفرینانه بسیار زیاد است

 

نویسنده: امیر شعبانی مقدم


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید