چای شما
اختصاصی رانکوه نیوز
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ در ۸:۲۰ ب.ظ , کد خبر:   76337

رئیس منابع طبیعی شهرستان املش:

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
مردم خودشان را جنگلبان و محیط بان بدانند/  املش ۶۰ درصد مساحت جنگل -مرتع را داراست

رئیس منابع طبیعی شهرستان املش گفت: جنگلها نگین سبز هستند و مطلبد تا مردم عزیزما خودشان را جنگلبان و محیط بان بدانند

 

 

به گزارش خبرنگار رانکوه نیوز  دکتر کشاورز بمناسبت هفته منابع طبیعی و درختکاری درمدرسه کوثر آزاربن رانکوه ضمن تبریک هفته منابع طبیعی خاطرنشان کرد:امسال هفته منابع طبیعی با شعار منابع طبیعی بزرگترین سرمایه ملی نامگذاری شده است ودرمکانی که بزرگترین سرمایه های کشور یعنی دانش آموزان جشن گرفته میشود.

وی با بیان اینکه در شمال کشور حدود۱/۸میلیون هکتارجنگل وجود دارد که بعنوان منبع ژنتیکی بسیار غنی شناخته شده اند افزود:گونه هایی در جنگلها وجود دارند که دردنیا ازبین رفته اند و بعنوان فسیل محسوب میشوند ولی در شمال کشور هنوز وجود دارندوبه اسم ایران هستند.

ریئس منابع طبیعی املش تصریح نمود:وجود این گونه های عظیم باعث شده است تا ما سازمان جنگلها پس از۶۰سال بهره برداری از این جنگلها در قالب طرحهای جنگلداری بعلت اهمیت این گونه ها هم اکنون توقف برداشت از جنگلها را داشته باشیم تا برای آیندگان حفظ شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ۷۰درصد مساحت استان گیلان را اراضی ملی-مقطعی و جنگلی تشکیل میدهد و شهرستان املش ۶۰درصد مساحت جنگل -مرتع و آبندان را دارا است افزود:حجم بالای مساحت و نزدیکی روستاها باعث شده است تا معیشت مردم به اراضی ملی باشد.وی اضافه کرد:مراتع سرسبزی که در فصل چرا میزبان دامداران است در سالیان اخیر دچار آسیب و فرسایش شده اند،بنابراین سازمان خودرا مکلف میداند که برای حمایت از این جنگلها طرح های آبخیزداری را در سرتاسر کشور و شمال با توجه به عنایت مقام معظم رهبری و اختصاص بودجه از محل صندوق توسعه ملی را انجام دهد.

 

دکتر کشاورز خاطرنشان کرد:شهرستان املش نیز در سالهای گذشته طدحهای بیولوژیک در بالا دست انجام شده است و مراتع ما تثبیت و غنی سازی شده اند و همچنین کارهای عظیمی در بخش آبخیزداری و گابیون بندی جهت جلوگیری از سیلابها صورت گرفته است.

رئیس منابع طبیعی املش افزود:میدانیم که سالهای سخت اقتصادی را پیش رو داریم واین باعث می شود که مردم استفاده بیشتر از منابع طبیعی داشته باشند و منابع طبیعی نیز با درک این موضوع با افراد نیازمند مدارا میکند ودرچارچوب ضوابط قانونی همکاری و مساعدت می نماید.

دکتر کشاورز همچنین به اراضی که دست متجاوزین و انفال شده بود اشاره داشت و گفت:خوشبختانه در سال های گذشته و با همکاری دستگاه قضا و نیروی انتظامی این اراضی آزاد سازی شدندو امسال نیز به قوت خود باقی است.

رئیس منابع طبیعی شهرستان املش درپایان افزود:جنگلها بعنوان نگین سبز استان ما هستند و می طلبد تا مردم عزیز ما خودشان را جنگلبان و محیط بان بدانند ودرکنار همکاران مان ازاین اراضی استفاده بهینه نمایند وآن را برای نسل های آینده حفظ کنند.

 


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید