چای شما

آقای مدیر چرا زودتر این ها را به مردم نگفتید؟!,

تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۳۹۳ در ۷:۲۴ ب.ظ , کد خبر:   13132
مدیر کل استاندارد گیلان: افزودنی های شرم آور در نان وجود دارد!

در حالی که این روزها نان در تمام کشور و البته در گیلان گران شده است، صحبت از افزایش کیفیت نان از سوی مدیران استانی مطرح می شود تا شاید این نوید را به مردم دهد که حالا که نان گران شده است، کیفیت آن هم افزایش می یابد.

 

 

به گزارش صبح رانکوه، به نقل از خزرآنلاین، نان در سراسر کشور تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشت و البته تنها در استان گلستان افزایش قیمت نان به بعد از سفر رئیس جمهور موکول شد!!

پس از افزایش قیمت نان بود که مسئولان استانی اظهارنظرهای متفاوتی نسبت به این مقوله داشتند. از اظهارنظر اصغریان، معاون استاندار گیلان که گفته بود قیمت نان بر اساس نظر کارشناسان باید بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا می کرد تا اظهارات شکری، نماینده مردم تالش که به شدت به افزایش یک باره ۳۰ درصدی قیمت نان معترض بوده و گفته بود: “با ۴۵هزار تومان یارانه دهک‌های پایین چطور باید زندگی کنند؟ چه کسی مسئول و پاسخگو است.”

البته اظهارات دکتر نوبخت، دولتمرد گیلانی نیز در نوع خود جالب است. آقای نوبخت می گوید: ” دولت تصمیمی برای افزایش قیمت‌ نان ندارد، اما به نانوایان اجازه دادیم که قیمت نان را ۳۰ درصد افزایش دهند!!” البته ایشان مشخص نمی کنند بالاخره اگر دولت تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد پس چرا به نانوایان اجازه داده که ۳۰ درصد قیمت نان را گران کنند؟!

حالا اما به یکباره وقتی صحبت از افزایش قیمت نان می شود، ناگهان عده زیادی از مسئولان در مصاحبه های مختلف اعلام می کنند که در مقابل این افزایش قیمت، کیفیت نان هم باید افزایش پیدا کند به نحوی که گویا مسئولان امر می خواهند با وعده افزایش کیفیت نان مرهمی بر زخم و فشار اقتصادی مردم بگذارند!

این افزایش قیمت نان سبب شد تا برخی مسئولین خواسته یا ناخواسته به برخی مشکلات موجود در این حوزه که ارتباط مستقیمی با کیفیت زندگی مردم دارد، بپردازند. به عنوان مثال معاون برنامه ریزی استانداری گیلان با بیان اینکه اصلاح قیمت نان با هدف جبران هزینه های تولید نان مانند هزینه نیروی کار و افزایش قیمت سوخت انجام می شود تا کیفیت نان بهبود یابد و تخلفاتی مانند کاهش وزن نان از بین برود، به کم فروشی در برخی نانوایی ها صحه می گذرد!

حال این سوال پیش می آید که آیا راه حل مقابله با کم فروشی در نانوایی ها افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان است؟! اگر افزایش قیمت نان برای مبارزه با کم فروشی از سوی نانوایان بوده است که این افزایش علاوه بر اینکه فشار اقتصادی فراوانی بر خانواده های کم درآمد گیلانی تحمیل می کند، بعید است که بتواند مانع از کم فروشی نانوایی شود که تا کنون از کم کردن وزن نان ابایی نداشته است!

معاون برنامه ریزی استانداری گیلان در قسمتی دیگر از سخنانش می گوید: “بنابراین دولت محترم در راستای جبران بخشی از هزینه های تحمیل شده به این قشر زحمتکش(نانوایان) جامعه تصمیم به اصلاح نرخ نان در حداقلهای ممکن نمود و طبق دستورالعملی به کارگروههای استانی به ریاست استانداران محترم اجازه افزایش قیمت نان در سقف ۳۰% را داده است.”

از اظهارات معاون برنامه ریزی استانداری گیلان این طور بر می آید که دولت با یک تیر چند نشان زده است و هم جلوی کم فروشی را گرفته است، هم به فکر قشر نانوایان بوده است و هم باعث افزایش کیفیت نان شده است و البته با عدم افزایش یارانه نان، گویا تنها به فکر نان خورها نبوده است!!

اما جالب ترین قسمت اظهارات مطرح شده از سوی مسئولان امر، به گفته های مدیر کل استاندارد گیلان بر می گردد که در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا می گوید : “استفاده از افزودنی های شرم آور در نان ها روده های مردم را نشانه گرفته اند”

متاسفانه در حالی که اظهارنظرهای گاه و بیگاه نمایندگان گیلان در خصوص آلودگی آب گیلان (اینجا را بخوانید) تردیدهایی را در خصوص سلامت آب شرب گیلان به وجود می آورد، حالا افزایش قیمت نان هم سبب شده است که مدیرکل استاندارد گیلان با بیان اینکه هنوز هم برخی از واحدهای نانوایی که نان بربری پخت می کنند بی توجه به سلامت مردم جوش شیرین در خمیر نان می ریزند و به این ترتیب سلامتی روده های مردم را نشانه می گیرند، سلامت نان هایی که تاکنون تولید می شده است را هم صد در صد تایید نکند! آیا باید منتظر بمانیم تا نان دوباره گران شود تا مسئولان به برخی مشکلات موجود مهر تایید بزنند؟!

البته جای امیدواری است که حالا که قیمت نان افزایش پیدا کرده است، اظهارات مسئولان امر برای کنترل کیفیت نان تنها مختص همین روزها که اخبار نان در صدر اخبار قرار دارد، نباشد و مردم بتوانند با خیال راحت نانی را میل کنند که مطمئن باشند در آن افزودنی های غیر مجاز روده هایشان را نشانه نگرفته اند!

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید