چای شما

بسته ويژه آخرين خبر به مناسبت عيد بزرگ غدير، عيد ولايت

تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۳ در ۱۱:۱۰ ق.ظ , کد خبر:   9767
عید الله الاکبر مبارک باد/

صبح رانکوه/حق است و ناحق، اخلاق است و بی اخلاقی، شجاعت است و ترس، توحید است و شرک، نور است و تاریکی، همیشه و در همه تاریخ، زندگی همه آدم ها درگیر دو خط بوده است، دو تا خط که همدیگر را قطع می کنند و هر کدام شان راه خودشان را می گیرند و می روند، راه هایی که زمین تا آسمان با هم فرق دارند، مهم این است که چه انتخابی کرده باشی، این انتخاب همه زندگی ات، دنیایت و آخرتت را تغییر می دهد. کسی که یک انتخاب بزرگ را انجام می دهد، یک راه را انتخاب کرده است. حدود ۱۴۰۰ سال پیش یک انتخاب خوب اتفاق افتاد، اتفاقی که راه ها را جدا کرد، راه ما را مشخص کرد. علی(ع) انتخاب شد و مسیری پیش پای آدم ها قرار گرفت، مسیری که مسلمان ها را محکم تر کرد و به قول پیامبر مهربانی مان دین مان را کامل کرد.به استقبال یک روز خوب می رویم با یک انتخاب بود. انتخاب عزیزترین انسان تاریخ.

علی ابرمرد تاریخ
«علی تنها صحابی نامی پیامبر است که با جاهلیت پیوندی نداشته است؛ علی در میان دست های پیامبر رشد کرد و با رفتار او بزرگ شد، روزی که به خاطر فقر از خانه ابوطالب بیرون آمد قرار بود به دامن پاکی ها برود، قرار بودیک روح بزرگ و شگفت انگیز پرورشش دهد، علی خدا را با محمد شناخت و در همان روزهای کودکی اسلام را فهمید و پذیرفت، حالا مرد شمشیر شده، مرد سخن و مرد سیاست، عارف است و در عین حال جنگ آور، عادل است و اهل تفکر و حالا دیگر وقتش رسیده، بعد از سال ها در کنار پیامبر زندگی کردن، اندیشه اش، افکارش، زندگی اش، عقایدش و دنیایش را در کنار محمد ساخته، در بیست و سه سالی که پیامبرمان ماموریتش را انجام می داده، همیشه علی حاضر بوده است، چه در مسجد، چه در میدان جنگ و چه در خانه و در میان اهل بیت و حالا زمان رفتن است، زمان رفتن پیامبر و پیامبر برای علی و روزهای تنهاییش نگران است.
“ده میل از مکه دور شده‌اند. پیغمبر تصمیم خویش را گرفت. اینجا غدیر خم است،سر راه مدینه و تهامه و نجد و یمن و حضرت موت،آنجا که مسلمانانی که با وی آمده اند هر دسته از گوشه ای فرا می روند و دیگر هیچگاه از محمد سخنی نخواهند شنید. دستور داد آنان که پیش رفته اند برگردند،صبر کرد تا آنها که مانده اند برسند.سنگ هارا توده کردند و از جهاز شتر ها،منبری بزرگ برپا نمودند و پیغمبر پس از ایراد خطبه ای طولانی،علی را با چنین سبکی دقیق و قاطع معرفی کرد:ابتدا از جمعیت پرسید چه کسی از مومنان برخود آنان «اولی »است؟ جمعیت گفت: خدا و رسولش بهتر می‌دانند. پس پرسید:آیا من از شما بر خود شما «اولی» نیستم؟ همه گفتند:چرا! سپس گفت :«من کُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلی مَوْلاهُ الهمَّ والِ مَنْ والاهُ و عادِ مَنْ عاداهُ وَانْصُرْمَنْ نَصَرَهُ واخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ. »
پس از پایان معرفی علی،این آیه را بر مردم خواند که:«امروز دینتان را برای شما تکمیل کردم و نعمتم را بر شما تمام ساختم و رضا دادم که شما را دین،اسلام باشد.»
(مائده_۶)”(دکتر علی شریعتی)

وقتی همه خوبی ها در یک نفر جمع شده باشد، او انتخاب می شود برای برادری و برای تکمیل دین خدا:
بیهقی یکی از دانشمندان نامی اهل سنّت چنین روایت نموده که پیامبر اکرم(ص) فرمود:”هر کسی دوست دارد به علم و دانش آدم بنگرد و مقام تقوا و خود نگهداری نوح را(مشاهده نماید) و بردباری ابراهیم(نظاره کند) و به عبادت موسی(ع) (پی ببرد) باید به علی بن ابی طالب(ع) نظر بیندازد.”( الدر المنثور، جلال الدین سیوطی)
رسول خدا(ص) فرمودند: ” ولایت على‏ بن ابى طالب، ولایت خداست و دوستی اش دوستى‏ خدا و پیروی اش فریضه ی خدا و اولیائش اولیاء خدا، و دشمنانش دشمنان خدا، نبرد با او نبرد با خدا و سازش با او سازش با خداى عزّ و جلّ است.” (روح المعانی فی تفسیر القرآن العظیم، آلوسی)
روایات نبوی خاصّ و منحصر به فردی مثل حدیث منزلت («تو نسبت به من همچون هارون نسبت به موسى هستى به جز اینکه بعد از من نبوّتی نیست.») و باب علم (من شهر علم و حکمتم و على در آن است‏.) تنها در شأن حضرت علی(ع) نازل شده است.
حضرت علی(ع) که با شجاعت خود در جنگ خندق، باعث پیروزی مسلمانان شد، مفتخر به دریافت این سخن از پیامبر اکرم(ص) گردید: «ضربه ی علی در روز خندق، برتر از عبادت ثقلین (جنّ و انس) است.» (ابن طاووس، على بن موسى، إقبال الأعمال)
همچنین در جنگ احد، زمانی که حضرت علی(ع)، پیشاپیش پیامبر(ص)، حرکت می کردند و از جان رسول خدا(ص) دفاع می کردند، همه نوای جبرئیل امین(ع) را از آسمان شنیدند که می فرمود: «هیچ جوانمردی جز علی و هیچ شمشیری چون ذوالفقار نیست.» (کلینى، محمد بن یعقوب، الروضه من الکافی)

اعمال شب و روز عید غدیر
روز هیجدهم ذیحجه روز عید غدیر و معروف است به عید اللهِ الاکْبَرْ و عید آل محمّد (عَلیهمُ السلام) است وبزرگ ترین عید است، عید ولایت و عید نبوت، برای اینکه از نعمت این روز بیشتر استفاده کنید اعمال این روز تا تا جایی که می توانید انجام دهید: اعمال این روز چند چیز است:
۱٫ روزه که کفّاره شصت سال گناه است و در روایتی آمده که روزه این روز برابر است با روزه تمام عمر و معادل است با صد حجّ و صد عمره.
کتاب الخصال، ج۱، ص۲۶۴، ح۱۴۵؛ مصباح المتهجّد، ص۷۳۶
۲٫ انجام غسل
تهذیب الاحکام، ج۳، ص۱۴۳؛ بحارالانوار، ج۹۸، ص۳۲۱، ح۶
۳٫زیارت حضرت علی (علیه السلام) از هر کجا که باشید می توانید حضرت امیرالمومنین را زیارت کنید، زیارت براى امام در این روز، سه زیارت مخصوصه نقل شده که یکى از آنها زیارت معروفه به “اَمینُ الله” است که از نزدیک و دور خوانده مى‌شود و آن از زیارات جامعه مطلقه است.
مفاتیح الجنان، ص۷۸۸
۴٫ اقامه دو رکعت نماز شبیه نماز صبح، از نماز به سجده روید و صد مرتبه شکر خدا کنید سپس سر از سجده بردارید و دعای «اَللّهُمَّ اِنِّى اَسْئَلُکَ بِاَنَّ لَکَ الْحَمْدَ وَحْدَکَ لا شَریکَ لَکَ وَ اَنَّکَ…» را بخوانید.
پس از این دعا باز به سجده روید و صد مرتبه ذکر «اَلْحَمْدُلِلّهِ» و صد مرتبه ذکر «شُکْراًلِلّهِ» بگویید و روایت شده که هر کس این عمل را بجا آورد ثواب کسى داشته باشد که در روز عید غدیر نزد حضرت رسول خدا (صَلَّى اللّهِ عَلِیهِ و َاله) حاضر شده باشد و با آن حضرت بر ولایت بیعت کرده باشد. بهتر است این نماز نزدیک ظهر اقامه شود که پیامبر اکرم در آن ساعت امیرالمؤ منین علی (علیه السلام) را در غدیر خُمّ به امامت و خلافت براى مردم نصب فرمود و در رکعت اوّل سوره قدر و در رکعت دوم سوره توحید خوانده شود .
اقبال الاعمال، ص۷۶۱
۵٫ پس از غسل، نیم ساعت به ظهر مانده دو رکعت اقامه شود. در هر رکعت حمد یک مرتبه و سوره توحید ده مرتبه و آیه الکرسى ده مرتبه و سوره قدر ده مرتبه خوانده شود که ارزش این نماز برابر است با صد هزار حجّ و صد هزار عمره است و باعث برآوردن شدن حوائج دنیا و آخرت می‌شود. بهتر است که بعد از این نماز این دعا را خوانده شود: رَبَّنا اِنَّنا سَمِعْنا مُنادِیاً … “الدُّعاء بطوله .
تهذیب الاحکام، ج۳، ص۱۴۳؛ بحارالانوار، ج۹۸، ص۳۲۱، ح۶
۶٫خواندن دعای ندبه .
۷٫ در هنگام ملاقات مومنین به عنوان تهنیت جمله ذیل را بگوییم.
اَلْحَمْدُ لِلّهِ الّذى جَعَلَنا مِنَ الْمُتَمَسِّکینَ بِوِلایَهِ اَمیرِالْمُؤْمِنینَ وَالاْئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلامُ
ستایش خاص خدایى است که قرار داد ما را از تمسک جویان به ولایت امیرمؤ منان و سایر امامان علیهم السلام
و نیز بخواند: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى اَکْرَمَنا بِهذَا الْیَوْمِ وَ جَعَلَنا مِنَ الْمُوفینَ بِعَهْدِهِ اِلَیْنا وَ میثاقِهِ الَّذى واثَقَنا بِهِ مِنْ وِلایَهِ وُلاهِ اَمْرِهِ وَالْقُوّامِ بِقِسْطِهِ وَ لَمْ یَجْعَلْنا مِنَ الْجاحِدینَ وَالْمُکَذِّبینَ بِیَوْمِ الدّینِ .
ستایش خاص خدایى است که گرامى داشت ما را به این روز و قرارمان داد از وفاکنندگان به عهدى که با ما کرده بود و پیمانى که با ما بسته بود از ولایت سرپرستان امر دین او و برپادارندگان عدلش و قرارمان نداد از منکران و تکذیب کنندگان روز جزا
اقبال الاعمال، ص۷۷۸
۸٫ صد بار این ذکر گفته شود: اَلْحَمْدُلِلّهِ الّذى جَعَلَ کَمالَ دینِهِ وَ تَمامَ نِعْمَتِهِ بِوِلایَهِ اَمیرِ الْمُؤ مِنینَ عَلىِّ بْنِ اَبى طالِبٍ عَلَیْهِ السَّلامُ .
ستایش خاص خدایى است که قرار داد کمال دین و تمام شدن نعمتش را به ولایت امیرمؤمنان على بن ابیطالب علیه السلام .
بحارالانوار، ج۹۸، ص۳۲۱، ح۵

اتفاقاتی که در روز غدیر در تاریخ رخ داده است
روز عید غدیر روز برطرف شدن غم‌هاى مومنین است. این روز، روزى است که حضرت موسى علیه‌السلام بر ساحران غلبه کرد و خداوند آتش را بر ابراهیم خلیل (علیه السلام) سَرد و گلستان کرد. و حضرت موسى (علیه السلام) یوشع بن نون را وصىّ خود گردانیده و حضرت عیسى علیه السلام شمعون الصّفا را وصىّ خود قرار داده و حضرت سلیمان (علیه السلام) رعیّت خود را بر اِستِخلافِ اصِفِ بنِ بَرْخِیا اِشهاد کرد.

آداب روز عید غدیر

برادریت را ثابت کن
کمتر از یک سال از ورود پیامبر (ص) به مدینه گذشته بود. مهاجرینی که از مکه آمده بودند،‌ وضع زندگی نامناسبی داشتند و همه چیزشان در مکه به غارت رفته بود. در این موقعیت که پیامبر دست به اقدامی زد که وضع مسلمانان را عوض کرد. پیامبر بین مهاجرین و انصار عقد اخوت جاری کرد و آن‌ها را با یکدیگر برادر کرد و حقوقی را میان برادران قرار داد. نقطه عطف این قضیه و نهایت آن،‌ عقد اخوتی است که بین پیامبر اسلام و امیرالمومنین،‌ جاری شد و پیامبر از همان جا شان و شخصیت علی (ع) را برای مسلمانان روشن کرد.

چطور عقد اخوت ببندیم
اگر دوست دارید این سنت را به جا بیاورید، عجله کنید. روز عید غدیر،به دیدن کسی بروید که دوست صمیمی تان است و از برادر به شما نزدیک تر است با طرف مقابل صحبت کنید و به این شکل عهد اخوت را با هم ببندید؛ دست راست خود را روی دست راست دوست‌تان بگذارید و بگویید:
“و اخیتک فی ا…. و صافیتک فی ا… و صافحتک فی ا… و عاهدت ا… و ملائکته و کتبه و رسله وانبیائه و الائمه المعصومین علیهم السلام علی انی ان کنت من اهل الجنه والشفاعه واذن لی بان ادخل الجنه لا ادخلها الا و انت معی.”
ترجمه فارسی‌اش این است‌: با تو برادر شدم در راه خدا وصاف کردم دلم را با تو در راه خدا ودست دادم با تو در راه خدا و در حضور خدا و ملائکه و کتاب‌های آسمانی و رسولانش و انبیاء و ائمه معصومین علیهم‌السلام با تو عهد می‌بندم که اگر از اهل بهشت وشفاعت بودم و به من اذن داده شدکه داخل بهشت شوم، داخل آن نمی‌شوم مگر با تو.
بعد طرف مقابل بگوید: قبلت، ‌یعنی قبول کردم .
بعد کسی که صیغه را خوانده،‌ بگوید: «اسقطت عنک جمیع حقوق لاخوه ما خلا الشفاعه والدعا والزیاره». یعنی همه حقوق برادری را از تو ساقط کردم جز شفاعت،‌ دعا و زیارت (‌همان دید و بازید)
مفاتیح الجنان، بخش آداب روز غدیر

نکات
۱٫ صیغه را به همان لفظ عربی‌اش بخوانید.
۲٫ خانم ها هم در نظر داشته باشند که عهد اخوت یا برادری فقط منظور،‌عهد بین آقایان نیست. خانم‌ها هم می‌توانند باهم عهد ببندند.
۳ شفاعت که ان‌شاءا… قسمت‌تان شود آن دنیا!‌ ولی یادتان نرود که این حق دعا و زیارت را بعد از این عقد باید به جا بیاورید. یعنی بر گردن‌تان است. یادتان نرود!

هدیه دادن
یکی از چیزهایی که برای روز غدیر توصیه شده، هدیه دادن است، هر چند کوچک سعی کنید هدیه بدهید و فقط دنبال عیدی گرفتن از سادات نباشید.
امام علی(ع) فرموده: از آنچه خدای متعال بر شما ارزانی داشته به خانواده و برادرانتان ببخشید.
مصباح المتهجّد، ص۷۵۷
امام رضا(ع) هم در این روز برای خانواده گروهی از اصحاب غذا، گندم، لباس های نو و حتی انگشتر و کفش فرستاد.

مهمانی دادن
مهمانی در همه روزهای خدا خوب است، در روز عید غدیر بهتر است.
در روز غدیر مهمانی دادن و سرو غذا به مسلمان ها توصیه شده است. امام رضا(ع) برای فضیلت این عمل فرمود: کسی که مومنی را در روز غدیر غذا دهد مانند فردی است که تمام پیامبران و صدیقین را غذا داده است. اهمیت طعام دادن در این روز به اندازه ای است که امام صادق(ع) روز عید غدیر را روز اطعام معرفی کرده است.
بحارالانوار، ج۹۸، ص۳۲۱، ح۶

صدقه دادن
صدقه و حمایت از فقرا یادتان نرود، این روز متعلق به مردی است که در راه خدا انفاق ها کرده است.
یکی از مستحب هایی که برایش زیاد توصیه شده صدقه دادن است. امام علی(ع) فرمود: فضیلت یک درهم که در روز غدیر داده شود، با فضیلت دویست هزار درهم برابر است.
مصباح المتهجّد، ص۷۵۷

دید و بازدید
همه همه عید ها این عید هم دید و بازدید دارد، سال ها پیش پیامبر، مردم آن روزگار را در مکانی به نام غدیر زیر آفتاب داغ نگاه داشت و گفت رفته‌ها برگردند و جا مانده‌ها بیایند. آن روز پیامبر بیعتی بست از جانب خدا با ما و بعد گفت مخاطب من در آن روز همه آدم‌هایند، آن‌ها که به دنیا آمده‌اند و آن‌ها که هنوز به دنیا نیامده‌اند و آن وقت همه دست دادند و عهد و پیمانی میان انسان‌های همه عصرها با امامان بسته شد و شاید به همین دلیل قرن‌ها بعد از آن اتفاق هنوز مردم در روز عید غدیر به خانه سادات می‌روند تا یادشان بماند عهد و پیمانی که با پیامبرشان بستند و این‌طور می‌شود که در این روز سادات میزبان هستند و ما مهمان آن‌ها. دید و بازدید یکی از آداب روزهای عید و شادی است. امام رضا (ع) فرمود: کسی که در روز عید غدیر به دیدار مومنی برود خداوند هفتاد نور بر قبر او وارد و قبرش را وسیع می سازد.
اقبال الاعمال، ص۷۷۸

اشعاری برای عید غدیر

مصرع ناقص من کاش که کامل می‌شد/ شعر در وصف تو از سوی تو نازل میشد
من که حیران تو حیران توام میدانم/ نه فقط من که در این دایره سرگردانم
همه‌ی عالم و آدم به تو می‌اندیشد/ شک ندارم که خداهم به تو می‌اندیشد
کعبه از راز علی راز خدا آگاه است / راز ایجاز خدا نقطه‌ی بسم الله است
کعبه وقتی که در آغوش خودش یوسف دید/ خود زلیخا شدو خود پیرهن صبر دردید
کعبه بر سینه‌ی خد نام تو ای مرد نوشت/ قلم خواجه‌ی شیراز کم آورد نوشت:
«ناگهان پرده برانداخته ای یعنی چه؟/ مست از خانه برون تاخته ای یعنی چه؟»
راز خلقت هه پنهان شده در عین علیست/ کهکشان‌ها نخی از وصله‌ی نعلین علیست
روز و شب از تو قضا از تو قدر میگوید‌/ ها علی بشر کیف بشر میگوید
زیر پای تو به زانوی ادب بنشیند/ لحظه ای جای یتیمان عرب بنشیند
وای اگر تیغ دو دم را به کمر میبستی/ وای اگر پارچه‌ی زرد به سر میبستی
درهوا تیغ دودم نعره‌ی هوهو میزد/ نعره‌ی حیدری عین تفرو میزد
بار دیگر سپر و تیغ و علم را بردار/ پا در این دایره بگذار عدم را بردار
بعد از آن روز که در کعبه پدیدار شدی/ یازده مرتبه درآینه تکرار شدی
راز خلقت همه پنهان شده در عین علیست /کهکشان‌ها نخی از وصله‌ی نعلین علیست
روز و شب از تو قضا از تو قدر میگوید/ «ها علی بشر کیف بشر» می‌گوید
*******************
ما از قدیم شهره ی افلاک گشته ایم/ زمزم نخورده ایم ولی پاک گشته ایم
قالو بلی نگفته اسیر کسی شدیم/ آری به پای مقدم او خاک گشته ایم
ما خاک بوده ایم و مبدل به گِل شدیم / با قطره های کوثر است که نمناک گشته ایم
پای تو حیف بود که روی زمین رسد /کعبه شکاف خورد و در آن پاگشا شدی
جنگیدی و خدا به تو لاسیف گفته است /یعنی که تو برای خدا لافتی شدی
بلغ رسول آمد و اکمال دین نمود/ تو جانشین شدی ، وصی مصطفی شدی
بعد از نبی امیر همه مؤمنین شدی/ اما غریب گشتی و خانه نشین شدی
تنها فقط نه ماه و ستاره در آسمان / خورشید هم میان ثریا نمی رود
مجنون اگر که نام تو یک بار بشنود / بالله قسم که در پی لیلا نمی رود
احمد(ص) گرفت دست تو را آسمان و گفت / دستی به روی دست تو بالا نمی رود
این باعث قبولی امر رسالت است/ مرز میان مؤمن و کافر ولایت است
*********************
بسته پیامکی به این مناسبت

خورشـیـد شکـفـته در غدیر است علی / بـاران بـهــار در کویــر است عـلی
بر مسند عاشقی شهی بی همتاست / بر ملک محمدی امیر است علی
عید غدیر خم مبارک
—————-
ما زین جهان از پی دیدار می رویم، از بهر دیدن حیدر کرار می رویم
درب بهشت گر نگشایند به روی ما، گوییم یا علی و ز دیوار می رویم
عید غدیر خم مبارک
—————
باز تابید از افقْ روزِ درخشانِ غدیر / شد فضا سرشار عطرِ گل ز بستان غدیر
موج زد دریای رحمت در بیابان غدیر / چشمه های نور جاری شد ز دامان غدیر
از جام و سبو گذشت کارم / وقت خُم و نوبت غدیر است
امروز به امر حضرت حق / بر خلق جهان علی(ع) امیر است
علی زیبایی هر سرنوشت است/اگر الگو شود عالم بهشت است
علی زیباترین نام جهان است/علی ذکر لب صاحب زمان است
————-
جانا پر پروانه ما را بپذیر / عشق دل دیوانه ما را بپذیر
یک روز دگر مانده به پیمان غدیر/ تبریک صمیمانه ما را بپذیر
امروز به هرکوچه اذان باید گفت / در وصف علی ز آسمان باید گفت
چون عید امیر مومنین است / تبریک به صاحب الزمان باید گفت
عید غدیر خم مبارک باد
————-
گرفت پرچم اسلام را على در دست / از این گزیده، زمین و زمان به خود بالید
به یمن فیض ولایت، شراب خمّ الست / به عشق آل على از غدیر خم جوشید
————-
غدیر، یک کلمه نیست، یک برکه نیست؛ یک دریاست؛ رمزی است بین خدا و انسان
خوش به حال فرشتگان که هر شامگاه، با سرخی شفق، فوج فوج در زلال بی‏کران غدیر بال می‏شویند و در ساحل سبز غدیر به نماز می‏ایستند!
————-
تمام لذت عمرم همین است
که مولایم امیرالموئمنین است
عید غدیر مبارک
————-
هرچه بادا باد امشب من به می لب میزنم/دم ز نام نامی حیدر میزنم/من که می گویم الطاف علسیت/مستی این می فقط یک یا علیست
یاعلی

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید