چای شما
تاریخ انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۴۲ ق.ظ , کد خبر:   78759

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
علت دقیق مرگ فک‌های خزری در سواحل گیلان مشخص شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به مرگ ۲ قلاده فک خزری در اوایل فروردین امسال در رودسر گفت: علت مرگ این دو قلاده فک خفگی در آب بر اثر گیرافتادن در تور ماهیگیران تشخیص داده شده است.

به گزارش رانکوه نیوز، قربانعلی محمدپور در مورد علل مرگ دو قلاده فک خزری که لاشه آن‌ها فروردین امسال در رودسر پیدا شده بود اظهار داشت: خفگی در آب بر اثر گیرافتادن در تور ماهیگیران علت اصلی مرگ فک‌های خزری یاد شده بوده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان عنوان کرد: اوایل فروردین امسال لاشه ۲ نوزاد فک خزری در پره صیادان رودسری افتاد که بدن آن‌ها پوشیده از کرک سفید بود که بعد از کشف اجساد مراحل مربوطه برای تشخیص عامل دقیق مرگ آن‌ها توسط کارشناسان آغاز شد.

 

محمدپور به نتایجی که پس از انجام تحقیقات به دست آمده اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارش بیومتری و کالبدشکافی هیچ گونه علائم ضرب و جرح بر روی لاشه‌ها دیده نشد و علت مرگ دو قلاده فک خزری پیدا شده در رودسر خفگی در آب بر اثر گیرافتادن در تور ماهیگیران اعلام شد.

 

وی در تشریح جزئیات بیشتر تحقیقات کالبدشکافی و نتایج به دست آمده آن ابراز داشت: با انجام تحقیقات گسترده کالبدشکافی کارشناسان ذیربط بر روی ۲ قلاده فک خزری تلف شده در دریچه پیلور معده یکی از این فک‌ها، انسداد در اثر بلع تکه‌ای زباله پلاستیکی مشاهده شده است.

 

محمدپور با تأکید بر اینکه انسداد بر اثر بلع تکه زباله پلاستیکی عامل مرگ فک مورد نظر نبوده است خاطرنشان کرد: با این وجود عامل یاد شده مذکور می‌توانست پس از گذشت چند روز و طولانی شدن زمان انسداد دستگاه گوارش، عامل مرگ این گونه جانوری در خطر انقراض شود.

 

فک خزری در لیست جانواران به شدت در معرض انقراض قرار دارد و گیرافتادن در تور‌های ماهیگیری، برخورد با قایق‌ها و کشتی‌ها و کشتار عمدی ماهیگیران و شکارچیان، آلودگی‌های زیست محیطی، کاهش ذخایر غذایی دریای خزر از عوامل تاثیرگذار در کاهش جمعیت فک خزری است.


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید