چای شما
اختصاصی رانکوه نیوز
تاریخ انتشار : ۴ دی ۱۳۹۷ در ۹:۱۳ ب.ظ , کد خبر:   74258

مدیرکل شیلات گیلان‌ در گفتگو با رانکوه نیوز:

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
صید ماهیان استخوانی در گیلان ۶۱ درصد افزایش یافت

مدیرکل شیلات گیلان‌ گفت: امسال از ابتدای آغاز فعالیت صید ماهیان در گیلان صید انواع ماهیان استخوانی در دریای خزر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۱ درصد رشد داشته است.

 

 

اسحاق شعبانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار رانکوه نیوز اظهار داشت: از آغاز و شروع فصل صید و صیادی در دریای خزر و استان گیلان تاکنون تاکنون ۱۰۱۵ تن انواع ماهیان استخوانی صید شده که در مقایسه با پارسال که ۶۳۰ تن بوده ۶۱ درصد افزایش داشت استکه از این مقدار صید را حدوداً ۴۹ درصد ماهی سفیده و ۴۸ درصد ماهی کفال و ۳ درصد سایر بوده است. که این مقدار صید حدود ۴ هزار صیاد در قالب ۵۲ فقره صیادی انجام داده‌اند.

 

وی افزود: جلو بودن زمان صید توسط صیادان و شرایط جوی دو عامل افزایش صید در امسال بود در این راستا تلاش صیادان، بازسازی ذخایر توسط شیلات  از فاکتورهای افزایش صید ماهیان استخوانی است.

شعبانی با اشاره به صید خاویار پرورشی گفت: از  ۹۰ درصد مزرعه ماهیان خاویار پرورشی کشور بیش از ۵۰ درصد آن در گیلان است که  حدود ۴-۵ تن خاویار در شکم ماهی وجود داره که می‌تونن استصحال کنند.

 

مدیرکل شیلات استان گیلان در مورد قفسه دریا بیان داشت:  یکی از استراتژی‌های شیلات و سیاست دولت در راستای اقتصاد مقاومتی قفسه دریا است، چون ایران منطقه خشکی است و کمبود منابع آبی وجود دارد، و از طرفی در استان های شمالی با کمبودزمین کم مواجه هستیم برای افزایش تولید ماهی ناچاریم به یه سمتی برویم که بتوانیم ماهی بیشتری تولید کنیم، و  با توجه به محدودکننده‌ها در تولید ماهی ، سیاست شیلات بر این است  که آبزی‌پروری را از آب شیرین به سمت آب شرب بکشیم.

شعبانی اظهار داشت: تاکنون ۲۰ نفر متقاضی پروانه تأسیس و  ۲۶ نفر موافقت اولیه در این زمینه گرفته اند ، که از این تعداد ۸ نفر در دریا مشغول هستند. حدود ۱۷ قفس در دریا  به ظرفیت حدوده ۱۲۰۰-۱۳۰۰ تن ماهی در دریا موجود است ،همه تلاش می‌کنند که چون قفس در داخل کشور نداریم. و تجربه تولیدات داخلی نیست. فعلاً از ترکیه و چین وارد می‌کنیم ،که با وجود تحریمها مشکلات خاص خود را دارد که ما امیدواریم که این مشکل رفع شود.

 

وی در خصوص استحصال خاویار در استان‌های شمالی گفت،سال گذشته حدود ۳ تن خاوریار پرورشی استصحال شد که حدود ۴۰ درصد خاویار در کشور بود.

 

عکس و خبر : ابوالفضل شکری

 


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید