چای شما

پنجشنبه ها با شهدا:

تاریخ انتشار : ۱ آبان ۱۳۹۳ در ۱۱:۳۳ ق.ظ , کد خبر:   10451
سردار شهید مرتضی بکایی روستای کویه رودسر

این بار به شرح زندگی مجاهدی عارف ، هنرمندی توانا و در یک کلام گل سرسبد شهدای روستا ، یعنی آقا مرتضی بکایی می پردازم.

  صبح رانکوه: این انسان وارسته در سال ۱۳۳۴ در خانواده ای مذهبی در روستای کویه سفلی، پا به عرصه جهان گذاشت .  تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را به پایان رساند و در ادامه ، موفق به اخذ دیپلم شد . ایشان در نوجوانی پدر بزرگوارشان را از دست داد  و از محبتش ، محروم گردید . با رحلت پدر ، مسئولیت سنگین اداره خانواده  بر دوش ایشان گذاشته شد که  به بهترین وجه ، از عهده آن برآمد . مرتضی از همان سالها به مطالعات مذهبی پرداخت و با شرکت در جلسات قرانی و مذهبی ، روح تشنه خود را با معارف اسلامی ، سیراب نمود . دراوایل دهه ۵۰ شمسی ، مدتی در روزنامه اطلاعات ، قلم می زد. کم کم دامنه فعالیتهای مذهبی ایشان به شهرهایی چون تهران و شیراز کشیده شد و دوبار نیز توسط ماموران امنیتی رژیم شاه ، بازداشت گردید.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) ، بیشتر اوقات ایشان در مسجد سپری می شد و ایشان نخستین بار درکل منطقه رانکوه رودسر ، دعای کمیل را در مسجد کویه سفلی و بعد ها در برخی از روستاهای مجاور ، برگزار کرد .

ایشان با توجه به مطالعات گسترده و ویژگیهایی متعددی که دارا بود ، در بسیاری از برنامه های بسیج و … نقش محوری داشت . با صوت دلنشینش ، قرآن می خواند ، اذان می گفت و مداحی جانسوزی داشت . با خط زیبایش ، بر در و دیوار روستا ، هنرآفرینی می کرد . با مهارت در نجاری و بنایی ، قسمت عمده کتابخانه کویه سفلی را بنا نهاد . با پشتکارش در زمینه اقتصادی ، کارخانه چای سازی رحیم آباد را بازسازی و با نام کارخانه چای شهید مطهری تحویل مسئولان مربوطه داد . در یاری رسانی به محرومان روستا ، ازجمله در خانه سازی ، با کمک بچه های بسیج ، نقش اصلی را دارا بود و بسیاری از این دست کارها.

مرتضی بعد از مدتی در اداره کل  راه وترابری استان  گیلان شروع به کار نمود و مسئولیت روابط عمومی آن اداره کل ، به ایشان سپرده شد . روح بلند مرتضی تاب ماندن در حصار خاکی دنیا را نداشت  و از این رو بارها و بارها در سنگرهای مبارزه با کفر و استکبار در غرب و جنوب ایران اسلامی ، حضور یافت . در سن ۲۸ سالگی ، به سنت الهی گردن نهاد، اما حتی ازدواج هم نتوانست  حضورش را در میادین نبرد کم رنگ نماید .

از ویژگیهای آقا مرتضی ، ایمان بسیار مستحکم همراه با بصیرت بود . بسیار نیایش می کرد ، همواره با وضو ، بسر می برد و همیشه قرآنی در دستش بود .به ما هم سفارش می کرد که همواره قرآن ، همراهمان باشد . می گفت : حداقل حسن این کار این است که همواره با وضو خواهید بود .  یکی از همرزمانش نقل می کرد :” در روزهای قبل از شهادتش ، درسنگری که بدلیل کوتاهی سقفش ، امکان ایستادن نبود ، ایشان هر شب با حالتی تقریبا” خمیده نماز شب را به جا می آورد “.

سرانجام پس از عمری مجاهدت و قدم زدن درمسیر رضایت حضرت دوست ، در سال ۱۳۶۲ در عملیات والفجر ۶ و در منطقه چیلات ( اطراف دهلران) روح بلند این رزمنده عارف و مجاهد فی سبیل الله به ملکوت پر کشید و آسمانی شد . پیکر پاک و مطهر این شهید سعید، پس از ۱۰ سال  ، به زادگاهش برگشت و در صحن امام زاده سید نصیر علی کیا و در کنار برادر شهیدش آقا محمود ، آرام گرفت .

شادی ارواح طیبه شهدا صلوات

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید

 • پاسخ
  حیدری
  آبان ۳۰, ۱۳۹۳ در ۸:۱۷ ب.ظ

  با سلام . از این که در سایت وزینتان یادی از شهدا بویژه شهید مرتضی بکایی کردید ، ممنون و متشکرم . خداوند به شما جزای خیر دهد . فقط خوبتر این بود که منبع را هم اعلام می کردید . این مطلب را بنده در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ در وبلاگ کویه سفلی قرار دادم . البته همین که یادی از شهدا بشود ، برایم بسیار ارزشمند است . در ضمن عکس ابتدای مطلب ، مربوط به شهید محمود بکایی ، برادر آقا مرتضی می باشد .

 • پاسخ
  احرارگیل
  مهر ۱۳, ۱۳۹۷ در ۸:۲۳ ق.ظ

  سلام علیکم
  خداقوت به جنابعالی
  قبول باشه انشاءالله این ارادت تون.
  تصویر انتخابی تیتر شما مربوط به متن نمی شود. ایشان شهید بزرگوار محمودبکایی برادرکوچکترسردارشهید مرتضی بکایی هستند.
  لطفاً اصلاح بفرمایید.از اهتمام شما سپاس و امتنان
  متقیان