چای شما

تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ در ۲:۰۹ ب.ظ , کد خبر:   16314
زراعت چای در گیلان نیازمند حمایت های دولتی

زراعت چایکاران گیلان نیازمند حمایت های دولتی برای عملیات بهزراعی و آماده سازی باغات است .

 

 

به گزارش “صبح رانکوه” چای یکی از محصولات مهم کشاورزی در کشور است اما در یک دهه اخیر تولیدات چای خشک کشور به دلایل مختلف از ۷۰ هزار تن در سال به ۲۰ هزار تن کاهش یافته است.
صنعت چای در سال های اخیر با چالش های جدی مواجه شده است و طی این مدت بسیاری از باغات چای یا متروکه شده و یا تحت تاثیر تغییر کاربری اراضی قرار گرفته اند.
برآورد نیاز داخلی سالیانه کشور به چای خشک حدود یکصد هزار تن است که حدود ۲۰ درصد آن در داخل تولید می شود .
برای از دست اندرکاران چای معتقدند با وارد شدن سالیانه بیش از یکصد هزار تن چای خشک از مجاری قانونی و غیر مجاز در عمل توسعه و تجارت چای داخلی را از رمق انداخته است.
دولت در سال گذشته با افزایش قیمت برگ سبز چای بارقه امید در قشر چایکاران ایجاد کرد ولی گرمای شدید تابستان با سوزاندن بوته های چای باغات کشور موجب شد که بهبودی در وضعیت مالی چایکاران ایجاد نشود.
وضعیت معیشتی چایکاران شمالی نه تنها رشته وابستگی این بخش از کشاورزی کشور را به بخش دولتی کاهش نداده است بلکه بیشتر موجب وابستگی چایکاران به این بخش را فراهم کرد.
ضعف مالی در ۵۶ هزار بهره بردار ۳۲ هزار هکتار باغ چای شمال موجب شده است که اصلی ترین عملیات باغات چای که انجام بهزراعی و آماده کردن باغات چای برای بهره برداری در فصل زراعی سال آینده است به خوبی انجام نگیرد.
این وضعیت چایکاران شمال را بیش از هر سالی نیازمند به کمک های دولتی کرده است تا آنها بتوانند با وارد کردن کارگر به مزارع چای ، باغ های جنگل شده را آباد کنند.
فصل بهزراعی باغات چای همه ساله از آذر ماه آغاز و تا اسفند ماه پایان می گیرد که کلیه فعالیت های چای و تولید چای به این عملیات وابستگی دارد.
احمد شارقی یک چایکار بخش مرکزی لاهیجان اظهارداشت : عدم پرداخت تسهیلات بهزراعی به کشاورزان به معنای نابودی باغات چای است.
وی افزود : اکثر کشاورزان بدهکار بوده و یا ضامن چایکاران دیگری هستند که وام گرفته و قادر به پرداخت آن نیستند.
وی خاطرنشان کرد : هر هکتار باغ چای حدود ۸۰ میلیون ریال هزینه دارد تا عملیات بهزراعی نظیر هرس و کفبر در آن انجام شده و قابلیت بهره برداری داشته باشد.
وی اظهارداشت : فقط کسانی که وضعیت مالی خوبی دارند توانسته اند نسبت به عملیات بهزراعی باغات خود اقدام کنند که شمار آنها نیز اندک است .
بهمن محبی یک چایکار منطقه سطل سر نیز گفت : هزینه موتور هرس ، کارگر و هزینه جانبی دیگری توان کاری چایکاران را کاهش داده و امکان ادامه فعالیت برای بسیاری از باغداران وجود ندارد .
وی اظهارداشت : با حمایت دولت در سال گذشته چایکاران تشویق شدند ، اکثر باغات خود را هرس کنند ولی از بدشناسی آنها در سال زراعی ۹۳ کشاورزان توانستند فقط یک چین (بهاره) را برداشت نمایند که چین دوم آنها مواجه با آفتاب سوختگی شد.
رییس اتحادیه چایکاران شمال کشور در این باره گفت : چایکاران چشم انتظار تسهیلات دولتی هستند تا بتوانند وارد باغ شوند.
ایرج هوسمی افزود : توان مالی کشاورزان ضعیف و آنان دست خالی هستند و تا کمک های بهزراعی دریافت نکنند نمی تواند به سر باغ بروند و عملیات فنی و یا کار مفیدی روی باغات چای انجام دهند.
وی اظهارداشت : هم اکنون کشاورزان چایکار وضعیت مالی بدی دارند و قرار است دولت به ازای هر هکتار باغ چای جهت کفبر پنج میلیون تومان و برای کمربر(هرس سفید) دو میلیون تومان تا دو سال بدون بازپرداخت تسهیلات اعطا کند.
وی افزود : برغم افزایش قیمت هر کیلوگرم چای برگ سبز درجه یک در سال گذشته تا ۱۸هزار ریال ولی هم اکنون با فروش ۲۰ کیلوگرم برگ سبز نیز نمی توان مزد یک روز یک کارگر چای را پرداخت کرد.
وی ضعف چایکاران و وابستگی آنها به تسهیلات اعطایی دولتی را به وارد کردن بی رویه چای خارجی مرتبط دانست و گفت : بازرگانان و قاچاقچیان چای در رفاه زندگی می کنند ولی تولید کننده چای در فقر بسر می برد.
این چایکار قدیمی خاطرنشان کرد : تا زمانیکه واردات قاچاق چای وجود داشته باشد و برای فروش چای خارجی خانه و اتومبیل جایزه گذاشته شود ،کشاورزان نمی توانند چای مطلوب را عمل آورده و به فروش برسانند و به صنعت چای رونق دهند.
وی یادآورشد : شرایط به گونه ای است که کشاورزان نمی توانند با دست خالی با قاچاقچیان و واردکنندگان چای خارجی رقابت کنند.
مسوولان سازمان چای در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشتند که بزودی تسهیلات مورد نیاز چایکاران به آنان پرداخت می شود./ ایرنا

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید