چای شما
تاریخ انتشار : ۱۰ تیر ۱۳۹۷ در ۲:۵۲ ب.ظ , کد خبر:   68534

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
جبران خسارت تولید برگ سبز چای در چین دوم

 رئیس سازمان چای کشور گفت: با آنکه در ابتدای برداشت برگ سبز چای به دلیل سرمازدگی بهاره ۶ درصد کاهش برداشت داشتیم، اما به دلیل بارندگی‌های مناسب بهار امسال این فاصله جبران شده و اکنون در برداشت دوم ۶ درصد رشد کرده است.

 

 

به گزارش رانکوه نیوز، حبیب جهان‌ساز در مورد آخرین وضعیت خرید تضمینی برگ سبز چای در سال ۹۷ خاطرنشان کرد: چین دوم برگ سبز چای آغاز شده و در مجموع تاکنون از ابتدای امسال ۶۶ هزار و ۴۱۸ تن برگ سبز چای به صورت تضمینی از چایکاران خریداری شده است.

وی افزود: ۵۴ درصد از این برگ سبز چای درجه یک و ۴۶ درصد آن برگ درجه دو است که تاکنون ۸۳ میلیارد تومان از بهای برگ سبز چای را پرداخت کرده‌ایم و می‌توان گفت که تا ۱۵ خردادماه هر چای‌کاری که برگ سبز چای را تحویل داده حساب آن را تسویه کرده‌ایم.

رئیس سازمان چای در مورد افزایش یا کاهش تولید برگ سبز چای با توجه به کاهش بارندگی در پایان سال گذشته و همچنین سرمازدگی بهاره گفت:‌ در چین اول ۱۰ درصد کاهش برداشت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشتیم، اما به دلیل بهبود وضعیت بارش‌ها در بهار، این فاصله جبران شده و تاکنون در برداشت دوم ۶ درصد از میزان برداشت مدت مشابه سال قبل هم جلوتر هستیم.

نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای در سال ۹۷ برای برگ سبز درجه یک ۲۷۲۹۲ ریال و درجه دو ۱۵۲۸۳ ریال از سوی دولت اعلام شده است که نسبت به سال ۹۶ بر خلاف قانون خرید تضمینی که می‌گوید باید مطابق با نرخ تورم قیمت‌ها افزایش یابد تنها ۴ درصد افزایش یافت.

طی چند سال اخیر به دلیل حمایت‌هایی که در راستای به سازی و جوان سازی باغات چای انجام شده تولید برگ سبز چای در کشور افزایش یافته و به دلیل ارتقای فرآوری این محصول در کارخانجات برگ سبز چای بخشی از بازار از محل تولید داخل تامین می‌شود.

گیلان و مازندران حدود ۲۵ هزار هکتار باغ چای دارد و بیش از ۵۵ هزار خانوار در این ۲ استان چایکارند.
۹۰ درصد چای کشور در گیلان تولید می‌شود.

منبع: فارس


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید