چای شما
اختصاصی رانکوه نیوز
تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ در ۲:۴۴ ب.ظ , کد خبر:   51253

دکتر موسی غلامی امام:

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
به بهانه سکوت دلگیر این روزهای روستای پدری من امام !!

به بهانه سکوت دلگیر این روزهای روستای پدری من امام !!

 

 

 

 

روز در روستا در روزهای برفی کوتاهتر میشود. خورشید دیر تر از خواب بیدار میشود و زودتر از همیشه غروب میکند…
دامها انگار گرسنه ترند ،انها چون کودکان نورس بدنبال مادران ،بدنبال دامدار خسته، روان میشوند و اب و علوفه میخواهند . دامدار تنهاتر از همیشه است همه جا در محاصره برف و سرماست.. سکوت روستا نیز طولانیتر است ! دامدار روستایی
مانده است و یک دنیا کار . تنها کار است که در این روزها بیشتر میشود!
ازمسافران طبیعت خبری نیست ،همه ما و مسئولان جاده خراب و سرما را بهانه کرده ایم و به شهر و خانه های گرم و اداره هاپناه برده ایم!
در این هوای سخت و زمخت خانه روستایی گرمتر از گذشته است ، چای و سماورش به راه و امید او به فردا از پس سرما زنده …نان گرم دارد و پنیر ! و تلاشی سخت در این وانفسای نفسگیر زندگی ! شاید در پس آفتاب فردا او نیز به حساب آورده شود و زندگی برایش اسوده تر گردد.
شهر برایمان آشوب و ترافیک و بیماری ، و….به ارمغان می اورد ..تنها راه نجات، شروع دوباره زندگی از روستا و در روستا…دوباره باید گندم کاشت ،شیر تولید کرد ،پنیر ساخت ،سر درختیها را پرورش داد .قبل از ان باید بفکر جاده هاباشیم.. مگر نه اینستکه ابتدا شهر ها نبودند و تمدن روستایی بود که از روستا به شهر آمد !گواه اینها وجود آثار باستانی روستایی در موزه هاست….تنها راه نجات زنده شدن دوباره روستاها و مهاجرت مثبت است..از وقتی که از سالهای ۶۰ مهاجرت منفی شروع شد روستاهای ماخالی شد ،کشاورزی و دامداری در درجه اولویت دست چندم قرار گرفت ،واردات گندم و برنج و چای فزونی گرفت و روستاهای ما متروکه شد ،چراغهای خانه های روستایی رو به خاموشی نهاد و شهرهای ما برای زیست پر دردسر و پر امد و شد و پر هزینه شد! البته به بهای دود ،ترافیک ،جنگ اعصاب ،دزدی ،اعتیاد ، و دهها معضل دیگر …..
امروزه جامعه شناسایان و متفکران علم اقتصاد تنها راه نجات را رونق اقتصاد روستایی و تولید روستایی و شهرهای کوچک و همت مسئولان در برنامه ریزی کوتاه مدت و دراز مدت وآسان رسیدن دسترسی مردم به تسهیلات و دیگر ابزارهای توسعه مثل تربیت نیروی انسانی و جاده و…میدانند….البته اگر اراده ای باشد و اولویتهای توسعه ای در راس قرار گیرند..

 

______________________________________________________

پایگاه اطلاع رسانی صبح رانکوه: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید