چای شما
تاریخ انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۳:۱۰ ب.ظ , کد خبر:   66991

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
برنامه راه اندازی ۳ مرکز ثبت سرطان در گیلان

۳مرکز سرطان در آینده نزدیک در شهرهای تالش، انزلی و لاهیجان راه اندازی خواهد شد

 

 

به گزارش رانکوه نیوز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان امروز در نشست هفته سلامت که در رشت برگزار شد از راه اندازی ۳ مرکز سرطان در آینده نزدیک در  شهرهای تالش، انزلی و لاهیجان خبر داد و افزود : مرکز اصلی ثبت سرطان در رشت و در بیمارستان رازی رشت فعال است.

شاهرخ یوسف زاده با اشاره به اینکه سرطان دستگاه معده و روده ، پروستات و پستان از شایع ترین سرطان ها در استان گیلان است افزود : با راه اندازی این سامانه ، ضمن شناسایی تعداد ، سن و گروه مبتلایان به سرطان راه های تشخیص و درمان آن هم ارائه می شود.

وی در ادامه گفت : سیستم نظام مراقبت سندرمیک ۲ سال پیش  با هدف پیشگیری از بیماری های غیر واگیر دار برای نخستین بار در خاورمیانه در گیلان راه اندازی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه بر اساس طراحی این سامانه قبل از اپیدمی شدن بیماری های واگیر دار ، با اولین نشانه آن را شناسایی و مهار خواهیم کرد افزود : این سامانه پیش تر فقط در کشورهای توسعه یافته طراحی و تدوین شده بود.

شاهرخ یوسف زاده ضمن قدردانی از فعالان حوزه نظام مراقبت سندرمیک خاطر نشان کرد : پارسال کارشناسان بهداشت جهانی با حضور در گیلان از نزدییک سیستم نظام مراقبت سندرمیک را بازدید کردند و ضمن ارزیابی کردن موفق این سامانه، آن را به عنوان الگوی برتر حوزه سلامت به کشورهای در حال توسعه از جمله حاشیه خزر و آسیای میانه نیز پیشنهاد کردند.

ویهمچنین به شیوع بیماری های غیر واگیر ، از جمله دیابت، فشارخون، قلبی- عروقی و سرطان اشاره کرد و گفت: سرطان ها امروزه در راس بیماری های غیر واگیر قرار دارند و جزء تهدیدهای اصلی سلامت محسوب می شود.

مسئول دبیرخانه ثبت سرطان دانشگاه علوم پزشکی  گیلان نیز گفت : سیستم ثبت سرطان یرای نخستین بار به صورت پایلوت در استان گیلان و همدان راه اندازی شد و گیلان جز استان های پیشگام در این حوزه است.

غلامرضا صادقی با اشاره به اینکه سرطان تیروئید به ویژه میان بانوان در گیلان رو به افزایش است افزود : به ازای هر ۱۰۰هزار نفر در گیلان ۱۱۸نفر مبتلا به سرطان       می شوند.

وی با بیان اینکه گروه سنی ۶۰ تا ۶۹ سال بیشترین آمار مبتلا به سرطان در استان هستند خاطر نشان کرد : شهرهای انزلی ، لنگرود و صومعه سرا بیشترین آمار مبتلا به سرطان و شهرهای رضوانشهر، رودبار و تالش کمترین آمار ابتلا به سرطان را دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گفت : سامانه نظام مراقبت سندرمیک در راستای ارتقای سلامت ، تداوم نظام مراقبت و مهار بیماری های واگیر دار طراحی و تدوین شده است.

محمد عباسی بر تغذیه سالم، سبک زندگی ، تحرک اشاره کرد و افزود : باید مردم و مسئولان همگام با یکدیگر در ارتقای سلامت بکوشند.

اول تا هفتم اردیبهشت ماه هفته سلامت نامگذاری شده است.


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید