چای شما
تاریخ انتشار : ۲۱ آذر ۱۳۹۶ در ۸:۴۷ ب.ظ , کد خبر:   64273

برای نخستین بار در شمال کشور اتفاق افتاد:

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
انجام مطالعات ژنتیک باستان‌شناسی در گورستان لیارسنگ‌بن املش

سرپرست هیئت باستان‌شناسی گورستان لیارسنگ‌بن از انجام مطالعات ژنتیک ‌باستان‌شناسی بر روی بقایای انسانی این گورستان توسط متخصصان ایرانی برای نخستین بار در شمال کشور خبر داد.

 

 

به گزارش رانکوه نیوز، سرپرست هیئت باستان‌شناسی گورستان لیارسنگ‌بن از انجام مطالعات ژنتیک ‌باستان‌شناسی بر روی بقایای انسانی این گورستان توسط متخصصان ایرانی برای نخستین بار در شمال کشور خبر داد.

 

ولی جهانی سرپرست هیئت باستان‌شناسی گورستان لیارسنگ‌بن در تشریح این خبر گفت: مجموعه باستانی لیارسنگ‌بن املش در نزدیکی روستای شیرچاک از توابع بخش رانکوه شهرستان املش قرار گرفته و کاوش‌های باستان‌شناسی این گورستان در طی سه فصل صورت گرفته است.

 

وی اظهار کرد: در سه فصل کاوش باستان‌شناختی در این محوطه، ۴۸ گور مورد شناسایی قرار گرفت که به‌لحاظ تاریخی به ادوار اشکانی و ساسانی تعلق دارد.

 

جهانی افزود: «به دلیل  اهمیت ژئواستراتژیک و همچنین فقدان اطلاعات تاریخی و باستان‌شناختی کافی از وضعیت این ناحیه و نیز نقش این منطقه در معادلات سیاسی ایران در ادوار اشکانی و ساسانی، در این فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی، با همکاری مرکز مطالعات ژنتیک نور، پژوهش‌های ژنتیک باستان‌شناسی صورت گرفت.»

 

به گفته این باستان‌شناس در این راستا  مطالعات آزمایشگاهی بر روی دی. ان.ای میتوکندریایی (mtDNA) و کروموزوم Y انجام شد.

 

او هدف از انجام پژوهش‌های ژنتیک باستان‌شناسی را پاسخ‌گویی به پرسش‌هایی از قبیل تعیین سن و جنسیت اشخاص، شناخت بیماری‌های رایج، تعیین منشأ جمعیتی و تخمین میزان و نحوه ارتباطات و مراودات جوامع ساکن در این ناحیه با مناطق هم‌جوار، اعلام کرد.

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید