چای شما

تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ در ۲:۴۸ ب.ظ , کد خبر:   65659
امضای تفاهم‌نامه ورود تجار چای به بخش چای ایرانی

رئیس سازمان چای با اشاره به اینکه فروش چای کارخانه‌ها خوب بوده، گفت: با هماهنگی‌هایی هم که صورت گرفته در دو هفته اخیر تجار بزرگ چای نگاه بهتری به چای داخلی داشتند، تفاهم نامه‌‌ای امضا شده و موافقت‌هایی برای ورود تجار چای به بخش چای ایرانی انجام شده است.

 

 

به گزارش رانکوه نیوز به نقل از خبرگزاری ایلنا نوش:  محمد ولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور، در خصوص پرداخت مطالبات چایکاران اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت حدود ۱۰ میلیارد تومان به حساب چایکاران واریز کردیم که پرداخت ما را به ۱۷۷ میلیارد تومان رساند و به صورت میانگین ۸۷ درصد بهای برگ سبز را شامل می‌شود.

وی افزود: دولت هم ۱۰۰ درصد از قدرالسهم خود را تامین و پرداخت کرده اما در خصوص برگ سبز چای هنوز ۲۶ میلیارد تومان باقی مانده که پیگیر آن هستیم. طی هفته آینده چند میلیارد دیگر هم به حساب چای‌کاران واریز می‌کنیم تا درصد پرداخت را به حدود ۹۰ درصد برسانیم. ۱۰ درصد باقی مانده را هم تا پایان سال ۹۶ با چایکاران تسویه خواهد شد.

پرداخت ۱۳ میلیارد تومان وام با کارمزد ۴ درصد به چایکاران 

روزبهان در ادامه تصریح کرد: از آذرماه تا کنون حدود ۱۳ میلیارد تومان وام با کارمزد ۴ درصد به چایکاران و برخی کارخانجات چای از صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور پرداخت شده که چای کاران می‌توانند از آن در زمینه عملیات به‌زراعی و هر هزینه ضروری دیگری که برای باغات چای دارند استفاده کنند.

امضای تفاهم‌نامه ورود تجار چای به بخش چای ایرانی

وی با اشاره به شرایط فروش چای عنوان کرد: تقریبا شرایط فروش چای کارخانه‌ها خوب بوده و متعادل بوده است. در ماه‌های جاری پیش بینی می‌کنیم این شرایط بهتر شود و کارخانجات بتواند با اقبال بهتری چای را به فروش برسانند البته با هماهنگی‌هایی هم که صورت گرفته در دو هفته اخیر تجار بزرگ چای نگاه بهتری به چای داخلی داشتند، تفاهم نامه‌های امضا شده و موافقت‌هایی برای ورود تجار چای به بخش چای ایرانی انجام شده است.

رئیس سازمان چای کشور افزود: امیدواریم این روند زمینه‌ساز شود تا در سال‌های آینده بتوانیم این شرایط رابهتر پیش ببریم و اوضاع چای داخلی را بهبود دهیم.

روزبهان در خصوص خشکسالی و تاثیر آن بر کشت چای برای سال آینده اذعان داشت: بارندگی زمستان تاثیر گسترده‌ای بر کشت ندارد اما بارندگی در ماه‌های اول سال مانند اردیبهشت رطوبت خاک را تامین می‌کند. از آنجایی که بیشتر باغات ما دیم هستند ما برای اینکه محصول خوبی داشته باشیم باید شرایط بارندگی خوبی را در سال داشته باشیم. امیدواریم سال زراعی آینده، میزان بارندگی‌ها به حدی باشد که افزایش تولید را نسبت به سال ۹۶ داشته باشیم.

 معافیت واردات چای خارجی به تولید داخلی ضربه می‌زند

رئیس سازمان چای کشور در ابطه با اقدام گمرک مبنی بر عدم پرداخت عوارض و مالیات واردکنندگان چای خاطر نشان کرد: معافیت واردات چای خارجی به تولید داخلی ضربه می‌زند.هر چه هزینه واردات کم شود می‌تواند به تولید داخلی ضربه وارد کند و بازتاب منفی برای صنعت چای ایرانی داشته باشد. هر چند سیاست‌های گمرک کلان است اما تاثیر بخشی آن بر تولید خرد احساس خواهد شد.

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید