چای شما

مديركل استاندارد گيلان خبر داد:

تاریخ انتشار : ۹ بهمن ۱۳۹۳ در ۲:۰۲ ب.ظ , کد خبر:   16016
اصول ارزیابی حسی چای در گیلان تقویت شد

مدیرکل استاندارد گیلان گفت: اصول ارزیابی حسی چای روشی ساده نیست و مهارت در آن دست سودجویان را در زنجیره فروش چای کوتاه می کند.

 

 

 

به گزارش“صبح رانکوه” محمدعلی یوسفی با بیان اینکه آزمایش استاندارد بودن چای به سه صورت فیزیکی، شیمیایی و حسی انجام می شود، گفت: آزمایش استاندارد چای در روش شیمیایی به خاکستر چای، قلیایی بودن میزان فیبر و رطوبت چای می پردازد.

وی با بیان اینکه آزمایش چای به روش فیزیکی با مشاهده چای انجام می شود تا چای ها یک دست باشند و باید فاقد هرگونه کپک زدگی و یا سوختگی باشند، ادامه داد: آزمایش دیگر چای به روش حسی نیز در گیلان قوت گرفته شده است و در این روش که به نظر ساده می رسد، نشان می دهد چای موجود در گمرک های کشور چای سنواتی است تا چای تازه.

یوسفی تصریح کرد: برای تقویت آشنایی اصول ارزیابی حسی چای در گیلان یک دوره سه روزه در گیلان برگزار شد.

وی با بیان اینکه مهارت در ارزیابی چای، دست سودجویان را در زنجیره فروش چای کوتاه می کند، گفت: در این دوره کارشناسان مربوطه توسط اساتید مرکز تحقیقات چای کشور با استاندارد ۶۲۳ آشنا شدند.

مدیرکل استاندارد گیلان با اشاره به اینکه ۹۰ درصد چای کشور در گیلان تولید می شود، افزود: خوشحالیم امروز اهمیت آموزش و استانداردهای ویژگی ها در صنایع غذایی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: امیدواریم با آموزش استاندارد ویژگی های یکی از استراتژیک ترین محصول کشور، کمکی به ارتقای سطح علمی بدنه کارشناسی سازمان کرده باشیم .

یوسفی افزود: با توجه به مشکلات موجود در ساختار کشت و تولید چای، استانداردسازی این محصول می تواند کمک شایانی به ارتقای جایگاه این محصول استراتژیک ایرانی چه در داخل و چه در خارج کشور کند.

وی ادامه داد: به سبب وجود پررنگ چای در سبد خانوار مردم، جزو کالاهای استراتژیک بوده و هست.

یوسفی تصریح کرد: ۳۴۰۰ هکتار سطح زیرکشت چای در کشور است که باید با توجه به ذائقه مصرف کننده تولید شود./ایسنا

 

بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید