چای شما
تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۷ ق.ظ , کد خبر:   82533

رئیس اداره شیلات رودسر و املش در گفتگو با رانکوه نیوز خبر داد:

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
استحصال ۱۰۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی در شهرستان رودسر/  فعالیت ۵ طرح خرد آبزی پروری در شهرستان املش

رئیس اداره شیلات رودسر و املش از استحصال ۱۰۰۰ کیلوگرم خاویار پرورشی در شهرستان رودسر خبر داد.

 

 

قربان نیا در گفتگو با خبرنگار رانکوه نیوز اظهار داشت ؛از سال گذشته تاکنون ۷۵۰ کیلوگرم خاویار در مزارع پرورش ماهیان خاویاری شهرستان رودسر استحصال شده و پیش بینی می شود این میزان تولید تا پایان نیمه اول سالجاری به یک تن خاویار پرورشی برسد ،

 

وی افزود: ارزش اقتصادی این میزان خاویار حدود ۵۰ میلیارد ریال برآورد می شود . گونه مورد استفاده در استحصال خاویار از نوع بلوگا یا فیل ماهی بوده است .

 

قربان نیا تصریح کرد: اداره شیلات شهرستانهای رودسر و املش با جذب سرمایه گذاران توانمند و ارتقای فعالیتهای آبزی پروری در زمینه ماهیان خاویاری ؛ نسبت به سال گذشته از ۵ مزرعه ، هم اکنون به ۱۲ طرح صنعتی و نیز خرد آبزی پروری ارتقا پیدا کرده و ظرفیت سالیانه تولید گوشت ماهیان خاویاری بالغ بر ۲۲۰ تن میرسد .

 

رئیس اداره شیلات رودسر و املش  بیان داشت؛ شهرستان املش نیز ۵ طرح خرد آبزی پروری با ظرفیت تولید سالیانه ۱۰ تن گوشت ماهیان خاویاری فعالیت دارد .

 

وی افزود: در ادامه روند توسعه شهرستانی احداث یک واحد مزرعه دارای پروانه تاسیس ۴۰ تن گوشت و ۳۰۰ کیلو خاویار نیز جهت اجرایی شدن در دستور کار و پیگیری اداره شیلات شهرستانهای رودسر و املش قرار دارد

 

قربان نیا ادامه داد: برای توسعه فعالیتهای آبزی پروری و بازسازی ذخایر ماهیان خاویاری در دریا و بموازات آن توسعه پرورش ماهیان خاویاری از دوران بسیار گذشته تاکنون ، خوشبختانه افق و شرایط توامان فعالیت برای تولید و تکثیر و حفظ ذخایر ارزشمند ژنتیکی ماهیان خاویاری رو به بهبود و پیشرفت بوده و در سالجاری نیز با برنامه ریزیهای معاونت آبزی پروری استان در تامین نهاده های تولید خصوصا بچه ماهیان خاویاری مورد نیاز عملا امکان توسعه بیشتر فراهم شده است .

 

وی افزود: علاوه بر فعالیتهای آبزی پروری که ذکر شد ، در تیرماه ۹۸ به برکت پرآبی و بارندگیهای خوبی که بوده ، بالغ بر ۴۲ هزارقطعه بچه ماهی خاویاری دریکی از رودخانه های مستعد شهرستان رودسر برای بازسازی ذخایر رهاسازی شده که این بچه ماهیان برای ادامه روند زیستی خود به دریا مهاجرت خواهند نمود .

رئیس اداره شیلات رودسر و املش از دیگر عوامل موثر بر توسعه فعالیتهای منطقه رودسر رایزنی های موردنیاز برای ایجاد همگرایی بیشترجهت رفع موانع و بهره گیری از پتانسیلهای موجود با تشریح اهمیت موضوع برای مسوولین محترم ذیربط بوده و لذا دراین زمینه با بازدیدهای میدانی مشترک شیلات گیلان ، سازمان آب استان و نیز نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی و فرمانداری و بخشداریها به فضل خدا با توفیقات مناسبی همراه بوده است .


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید