چای شما
تاریخ انتشار : ۱۹ دی ۱۳۹۳ در ۶:۵۷ ب.ظ , کد خبر:   14783

پوررضا/

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
آوازه خوان جلگه ها ،کوهستان ها + دانلود

فریدون پوررضا در ۳ مهر ۱۳۱۱ در لشت نشاء متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ناصر خسرو به پایان رساند و سپس در مغازه پدر به آرایشگری پرداخت.

 

 

 

به گزارش ” سرویس چند رسانه ای صبح رانکوه” به نقل از دوستدار اومام او از استادان آواز یونس دردشتی، سعادتمند قمی و غلامحسین بنان، آواز ایرانی را آموخت و در سال ۱۳۳۳ کار تعزیه را به همراه علی به‌کیش آغاز نمود. او در همان سال، نمایشنامه‌ای برای تئاتر و اجرای آن در سالن سینمای لشت نشاء نگاشت.
شش سال بعد در آزمون خوانندگی رادیو گیلان رتبه اول را کسب کرد و به‌طور رسمی به عنوان خواننده شروع به کار نمود. از اردیبهشت ۱۳۵۰ همکاری با تلویزیون را آغاز کرد و در همان سال به عنوان پژوهشگر آواهای بومی و با همراهی مشاهیر فرهنگی و هنری ایران ـ سیمین دانشور، محیط طباطبایی، منوچهر آتشی، محمود عنایت، ایرج افشار و دیگر استادان برجسته دانشگاه تهران ـ به لندن سفر کرد .
پوررضا در سال ۱۳۶۷ همکاری‌اش را با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به عنوان کارشناس موسیقی آغاز و در همان سال کنسرتی را در رشت برگزار نمود. از آن تاریخ به بعد، به ترتیب در شیراز، همدان، آلمان، رشت و تهران به اجرای برنامه و کنسرت پرداخت. دو کاست «می گیلان» و «گیله لو» آثار بعد از انقلاب اوست. در سال ۱۳۷۹ تیتراژ و متن سریال «پس از باران» را اجرا و یک سال بعد مقام اول موسیقی در فیلم و سریال‌های کشور را از آن خود کرد.
.
فریدون پوررضا برداشتی متفاوت از موسیقی فولکلور ارائه داده است. او از ملودی‌های دیلمان، گالش و گیلک در این راه استفاده کرد و با تحقیق در زمینه موسیقی، بسیاری از ظرفیت‌های موسیقی گیلان را رشد داد و به گیلان و ایران معرفی نمود.
از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به چاپ مقالات تحقیقی در فصلنامه «گیلان نامه» و دیگر جراید، همکاری با جهانگیر اشرفی و دکتر علی عبدلی در گردآوری «موسیقی گیلان و مازندران» (اجرای کل آواهای گیلکی برعهده او بود و این پژوهش به وسیله انجمن موسیقی ایران در ۶ نوار تکثیر شد و در تمام فرهنگسراها موجود می‌باشد)، عضویت در شورای فنی و آموزش‌های آزاد موسیقی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عضو هیأت داوران و اجرای آواز در همایش دیلمان شناسی (تابستان ۱۳۸۴) و تألیف کتاب ارزشمند «موسیقی فولکلوریک گیلان» به عنوان طرح پژوهشی اشاره نمود.فریدون پور رضا در ۲۳فروردین ۹۱ در سن ۸۰سالگی بدرود حیات گفت
ترانه «سیا ابران» با صدای ماندگار استاد فریدون پوررضا را هم‌اینک می‌شنوید.
daryaft


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید