چای شما
تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۸ در ۲:۳۷ ب.ظ , کد خبر:   80569

رئیس اداره اوقاف رودسر و املش خبر داد:

پایگاه خبری تحلیلی رانکوه نیوز: (Rankoohnews)
آئین سنتی عَلم واچینی در بقعه متبرکه سرتربت املش برگزار می شود

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رودسر و املش از برگزاری مراسم سنتی «علم واچینی» در بقعه متبرکه سرتربت منطقه ییلاقی رانکوه شهرستان املش خبر داد.

 

 

 

به گزارش رانکوه نیوز،حجت الاسلام عباس با اشاره به برگزاری مراسم سنتی و مذهبی علم واچینی در منطقه ییلاقی رانکوه شهرستان املش، اظهار کرد: این مراسم عصر امروز در بقعه متبرکه سرتربت رانکوه املش با حضور مسئولان، مردم منطقه و مسافران و گردشگران برگزار می‌شود.

 

وی با بیان اینکه بقعه متبرکه سرتربت در ارتفاعات شهرستان املش و در منطقه سرتربت قرار دارد و متعلق به دوره تیموری است، افزود: سرتربت، محل دفن دو تن از سادات کیایی و دو تن از منسوبان آنها است که همه ساله در آخرین جمعه تیر ماه مراسمی باشکوه با عنوان علم واچینی با حضور هزاران تن از مردم شرق گیلان با سابقه ۸۰ ساله برگزار می‌شود.

 

خوبرو بیان کرد: این مراسم به پاس دلاورمردی ها و رشادت‌های آل کیا در مناطق گیل و دیلم که پرچمدار نهضت تشیع علوی بودند برگزار می‌شود.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه رودسر و املش با اشاره به اینکه در این مراسم علمی که در روز هفتم محرم بسته شده با برگزاری مراسم مداحی و سینه زنی باز می‌شود، ادامه داد: پذیرایی از حاضران در این مراسم بعد از برگزاری نماز مغرب و عشا یکی دیگر از برنامه‌های این مراسم آئینی است.

 

وی با اشاره به اینکه در برخی از سال‌های شاهد حضور ۴ هزار نفری مردم و مسافران برای دیدن این مراسم مذهبی در این منطقه بوده‌ایم، تصریح کرد: قربانی کردم گوسفند و پخش نذورات از سوی حاضران از جمله برنامه‌های جانبی این مراسم مذهبی است.

 

حجت الاسلام خوبرو با اشاره به هشدارهای دامپزشکی استان گیلان درباره شیوع بیماری تب کریمه کنگو، تأکید کرد: در جلسه هماهنگی برای برگزاری این مراسم مقرر شد از ذبح دام در منطقه و در ایام برگزاری مراسم جلوگیری به عمل آید لذا از زائران و مجاوران و میهمانان و مسافران تقاضا می‌شود که در منطقه سرتربت از خریدن گوشت یا ذبح دام خودداری کنند./ مهر


انتهای پیام
بنر-رانکوه-نیوز-ادامه-مطلب.

نظر دهید